kredyty hipoteczne

17.07.2017 18:05

Złote sztabki - jak sprawdzić ich autentyczność?

Posiadając złote sztabki, nie zawsze ma się pewność, co do ich autentyczności. Szczególnie niepewnymi inwestycjami są te, które odbyły się przez pośredników, których coraz większa liczba pojawia się na rynku. Gdzie kupić złoto, aby nie zostać oszukanym? Jak sprawdzić, czy zakupione do tej pory złote sztabki posiadają taką wartość, jakiej oczekujemy? .Gdzie kupić złoto?

Sprzedaż złota jest transakcją uregulowaną przepisami prawnymi, a wszystkie podmioty, od których można zakupić kruszec powinny być zarejestrowane, natomiast dane o nich dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego. Dzięki temu można bardzo łatwo sprawdzić, czy osobę lub instytucję, z którą prowadzimy rozmowy, możemy obdarzyć zaufaniem. Ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na kapitał zakładowy danego kontrahenta - sprawdzając jego wysokość, można poznać pozycję, jaką dana firma zajmuje na rynku.

Jak sprawdzić autentyczność zakupionych sztabek?

Złote sztabki posiadają specyfikacje, w których uwzględnione są informacje o ich wymiarach, wagach, próbach i kształtach. Wystarczy więc sprawdzić kilka z tych elementów w odniesieniu do swojej sztabki i gotowe. Warto przy tym pamiętać, że sztabki złota pochodzące z określonych mennic mają różne specyfikacje, dlatego przed rozpoczęciem działania warto to sprawdzić na stronie dealera, który sprzedaje dane sztabki.

Wymiary złotych sztabek można sprawdzić za pomocą suwmiarki. Warto przy tym założyć wełniane rękawiczki, aby nie uszkodzić kruszcu, co może obniżyć jego wartość. Uzyskane pomiary należy porównać z danym podanymi na stornie mennicy lub wybranego dealera złota. Wagę sztabki najlepiej sprawdzić przy pomocy wagi elektronicznej - powinna się zgadzać z liczbą wybitą na powierzchni posiadanej przez nas sztabki.

CertiCard a sprawdzenie autentyczności złota

Najważniejsze jest to, aby do pomiarów nie zdejmować opakowania CertiCard, ponieważ obniży to wartość sztabki. Co więc zrobić? Należy dokonać pomiarów przybliżonych, a jeśli wymiary nie będą odbiegać od tych prawidłowych więcej niż o 3 mm, to wszystko będzie w porządku. Aby sprawdzić wagę zapakowanej sztabki, należy ją porównać z inną, która również posiada CertiCard. Żeby się tego dowiedzieć, można zadzwonić do sklepu ze złotem i zapytać o tę wartość (w tym przypadku margines błędu to około 0,5 grama).

Kiedy największe ryzyko?

Najmniejsze prawdopodobieństwo jest tego, że podrobione są złote sztabki o wadze mniejszej niż 100 gramów. Największe natomiast ryzyko pojawia się w odniesieniu do sztabek ważących 250 lub 500 gramów, w momencie, gdy można je zakupić w cenie zdecydowanie niższej niż ogólnorynkowa.

Autor: https://idfmetale.pl/

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki