kredyty hipoteczne

19.12.2016 15:24

Spędzasz Święta lub Nowy Rok poza domem? Sprawdź, jak zadbać o jego bezpieczeństwo

Polacy coraz chętniej wykorzystują okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, by wypocząć poza miejscem zamieszkania. Odpoczynek w Tatrach czy Dolomitach jest jednak okazją dla włamywaczy, liczących na możliwość łatwego zarobku. Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku miało miejsce niemal 95 tys. kradzieży z włamaniem. Ekspertka podpowiada, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie na czas wyjazdu.

Pamiętaj o odpowiednim zamknięciu mieszkania

Podstawową czynnością, o jakiej należy pamiętać, jest właściwe zamknięcie nie tylko drzwi, ale i okien. Jeżeli posiadamy atestowane drzwi wejściowe, zamknijmy je na kilka zamków wielozastawkowych. Otworzenie ich bez oryginalnego klucza jest bowiem znacznym wyzwaniem dla włamywacza.

- Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, czy nie pozostawiamy uchylonych okien. W gorączce pakowania możemy nie zauważyć, że np. okienko piwniczne nie jest domknięte - radzi Małgorzata Skibińska, menedżer do spraw majątkowych ubezpieczeń indywidualnych w Avivie. - Poza odpowiednim zabezpieczeniem samego domu warto pamiętać o budynkach gospodarczych, np. garażu. Przechowujemy w nim często narzędzia czy urządzenia, których strata mogłaby być dla nas bolesna. Co więcej, jeżeli garaż przylega bezpośrednio do domu, złodziej może przedostać się z niego do mieszkania. Dlatego pamiętajmy o zabezpieczeniu całego podwórka, ze wszystkimi budynkami, nie tylko części mieszkalnej.

Zadbaj o szczegóły

Jeżeli pozostawiamy naszą nieruchomość bez opieki, warto zainstalować kamery czy czujki alarmowe. Postarajmy się, aby nasze mieszkanie nie sprawiało wrażenia opuszczonego. W tym celu możemy np. zainwestować w system automatycznie włączający i wyłączający oświetlenie. Istnieją też rozwiązania, dzięki którym za pomocą telefonu sami będziemy mogli określić, kiedy światło ma się zaświecić.

- Możemy również poprosić kogoś bliskiego, aby zabrał listy i ulotki ze skrzynki pocztowej podczas nieobecności - radzi Małgorzata Skibińska z Avivy. - Ważne jest jednak zachowanie ostrożności przy informowaniu o naszym wyjeździe. Nie dzielmy się takimi wiadomościami zbyt szeroko, zwłaszcza z osobami, do których nie mamy pełnego zaufania.

Ochrona nie tylko przed włamywaczem

Zabezpieczenie domu przed złodziejami to jednak nie wszystko. Pozostawiając nieruchomość bez opieki zimą, powinniśmy wziąć także pod uwagę pogodę. Pamiętajmy o zakręceniu zaworów doprowadzających wodę i gaz do mieszkania oraz o odłączeniu od prądu urządzeń elektrycznych. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko awarii. Zimą zagrożeniem dla instalacji wodnej, znajdującej się poza budynkiem, może być także silny mróz. Jeśli nie odprowadziliśmy z niej wody i nie zabezpieczyliśmy np. kablami grzewczymi, wyjściem jest zakręcenie zaworów i spuszczenie wody z rur.

Przezorność popłaca

Nie zawsze możemy zabezpieczyć się przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Możemy jednak uchronić się przed ich finansowymi skutkami, np. poprzez odpowiednie ubezpieczenie. - Dzięki właściwej polisie zabezpieczamy swój portfel przed następstwami zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy pożar - mówi Małgorzata Skibińska z Avivy. - Ochroną objęte są również uszkodzenia powstałe w wyniku kradzieży z włamaniem. Właściciel polisy otrzyma więc środki na pokrycie kosztów związanych z wstawieniem np. nowych drzwi czy okna oraz zwrot wartości ukradzionych sprzętów.

Gdy dysponujemy już polisą, przed wyjazdem zadbajmy o zabezpieczenie domu w należyty, wymagany przez ubezpieczyciela sposób. Sprawdźmy w jej zapisach, jakie warunki powinniśmy spełnić, by otrzymać odszkodowanie. Jeśli chcemy zostawić u kogoś klucze, pamiętajmy, że muszą to być osoby nam bliskie, np. rodzeństwo, rodzice lub dzieci. Jeśli zostawimy klucze np. pod wycieraczką lub w kwietniku, to takim działaniem ułatwiamy zadanie włamywaczom. Tak samo będzie wyglądała sytuacja, jeżeli zostawimy otwarte lub chociaż uchylone okna. Warto zachować odpowiednie środki ostrożności, by zminimalizować ryzyko włamania.

Aviva

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki