kredyty hipoteczne

07.02.2017 12:11

Słowa, słowa, słowa…

Tydzień nie jest zbyt bogaty w dane ekonomiczne, więc .inwestorzy będą mogli się skupić na Donaldzie .Trumpie, a także na wypowiedziach przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

Rynki mogłyby teoretycznie odpocząć po burzliwym ubiegłym tygodniu, gdyby nie duża aktywność polityków, zwłaszcza nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego publiczne wypowiedzi powodują efekt domina, to znaczy na mocne deklaracje Donalda Trumpa odpowiedzią jest kontr-deklaracja jakiegoś prominentnego polityka, co z reguły wywołuje falę komentarzy, prowokuje spekulacje na temat protekcjonizmu, a także dywagacje dotyczące potencjalnego konfliktu z Chinami. Efektem politycznego ping-ponga jest zamieszanie na rynku, które - oczywiście - wywołuje pewien niepokój, ale na razie jego skutki dla inwestorów są niewielkie. Rynek zajęty jest przede wszystkim rozważaniami na temat stóp procentowych w USA i kondycji amerykańskiej gospodarki, czyli sprawami - z jego punktu widzenia - naprawdę istotnymi.

Coś może się jednak zmienić po planowanym na piątek spotkaniu Donalda Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abe. Tokio dostało się już od prezydenta USA za celowa osłabianie jena, i tym samym szkodzenie gospodarce jego kraju (o to samo Amerykanie oskarżyli Chiny i Unię Europejską). Ciekawe, czy po rozmowie Trumpa i Abe konflikt zostanie załagodzony, czy pojawią się nowe napięcia. W każdym razie, w piątek lepiej nie spuszczać z oka dolara, bo notowania USD/JPY mogą przybrać zaskakujący obrót.

W tym tygodniu będą liczyć się przede wszystkim słowa, a nie dane. Poza prezydentem USA, którego aktywność twitterową należy śledzić na bieżąco, w centrum uwagi znajdą się również przedstawiciele Fed. Po bladym komunikacie z ostatniego posiedzenia FOMC, ich publiczne deklaracje nabierają większego znaczenia. W czwartek wypowie się James Bullard - szef Fed z St. Louis (będzie mówił o gospodarce USA i o polityce monetarnej podczas forum na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis), a także Charles Evans, który poruszy podobne tematy podczas spotkania w Chicago. W przypadku obu wystąpień przewidziana jest konferencja prasowa i odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Do ciekawszych wydarzeń, których nie można przegapić, należy z pewnością raport o handlu zagranicznym Chin, amerykański indeks Uniwersytetu Michigan, a także duża w tym tygodniu porcja danych z Kandy, zwłaszcza z rynku pracy. Pamiętajmy jednak, że gospodarka tego kraju pozostaje pod olbrzymim wypływem USA, a ostatnie opinie Donalda Trumpa nie są dla Kanadyjczyków zbyt pochlebne.

Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki