kredyty hipoteczne

11.07.2017 11:24

Samochód na kredyt - czy warto?

Przeciętny Polak przeznacza na zakup samochodu około 26 000 złotych. Biorąc pod uwagę, że średnie wynagrodzenie w naszym kraju to 4 390 złotych brutto w skali miesiąca, trzeba mieć na uwadze, że nie każdego na takowe stać. Okazuje się również, że tylko połowa z nas jest w stanie odkładać regularnie jakiekolwiek oszczędności. Zazwyczaj nie są one wyższe niż 250 złotych. Aby uzbierać więc całą sumę na auto, musielibyśmy odkładać tzw. zaskórniaki przez wiele lat. Na szczęście istnieją inne źródła finansowania wymarzonego pojazdu.Skąd pozyskać środki na auto?

Tylko 20% oszczędzających potwierdza, że zbiera środki na zakup auta. Większość nie ma sprecyzowanego celu albo odkłada pieniądze na „czarną godzinę”. Aby kupić nowy samochód, najczęściej sprzedajemy więc ten, który służył nam do tej pory. Wspomagamy się również pożyczkami - pożyczamy od zamożnych członków rodziny albo bogatych przyjaciół.

Istnieje też możliwość zaciągania pożyczek w parabankach i instytucjach pozabankowych, ale nigdy nie jest to dla klienta korzystne rozwiązanie. Kolejną opcją jest również korzystanie z ofert banków. Niektóre z nich proponują nawet dedykowane kredyty na samochód. To kredyty celowe, które są znacznie tańsze niż kredyty zaciągane na dowolny cel. W przypadku posiadania niewystarczających środków na zakup pojazdu to właśnie kredyt samochodowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Dlaczego warto wybrać kredyt celowy?

W większości przypadków kredyt celowy jest po prostu o wiele tańszy dla kredytobiorcy. Bank oferuje korzystniejsze warunki, bo zabezpieczeniem takiego zobowiązania jest auto. To także dobre rozwiązanie dla kredytobiorców prywatnych - w przypadku leasingu istnieje konieczność posiadania firmy. Cieszy też fakt, że nabywany pojazd staje się od razu własnością kredytobiorcy, który może nim dowolnie zarządzać.

Kredyt samochodowy może być zaciągany na dowolnie wybrane auto. Kredytobiorca może także korzystać z propozycji komisów i dealerów samochodowych, z jakimi współpracuje bank. Dodatkową korzyścią z zaciągania kredytu celowego jest nierzadko tańsze i lepsze ubezpieczenie, przedłużona gwarancja albo darmowe serwisowanie auta.

Jak zaciągnąć kredyt na samochód?

Aby wniosek o kredyt na samochód został rozpatrzony przez bank pozytywnie, kredytobiorca musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że musi wykazywać dochody w minimalnej, wymaganej wysokości. Wynagrodzenie może być poświadczone umową o pracę, umową zlecenie albo o dzieło. Dochód może być również generowany z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, otrzymywanej renty albo emerytury.

Kredytobiorca może zaciągnąć kredyt samochodowy, udając się do oddziału banku, wysyłając wniosek kredytowy online albo kontaktując się telefonicznie z doradcą banku. Nierzadko pomocny staje się też komis albo dealer samochodowy, który współpracuje z bankiem i stara się wesprzeć swojego przyszłego klienta w przejściu całej procedury kredytowej.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki