![]() TOP 6 zawodów przyszłoci - prognoza na najbliższe… 12 miesięcy!Programista stron internetowych, robotyk, projektant interfejsów ...więcej ![]() Rynek jest gotów kupić obligacje firm.Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa ustawa o obligacjach ...więcej ![]() Ubezpieczyciele coraz bardziej interesują się senioramiW ciągu kilkudziesięciu lat liczba osób w wieku 65+ podwoi się ... więcej ![]() Na mobbing trzeba reagować."Kolejny raz w tym miesiącu spotykasz się w pracy z nieuzasadnioną krytyką, podważaniem kompetencji ... więcej |
![]() |
Pracowniku, ty też powinieneś przeprowadzić ze swoim przyszłym pracodawcą rozmowę kwalifikacyjną
Rynek kandydata powoduje, że coraz bardziej to pracodawcy muszą zabiegać o pracowników niż pracownicy o pracę. Dlatego też nie warto podejmować pracy pierwszej z brzegu. Przed podpisaniem umowy z przyszłym szefem należy starannie ocenić zarówno jego samego, jak i firmę. Jak to zrobić?
„Wybór pracodawcy jest bardzo ważnym wyborem w życiu każdego człowieka. To, z kim się zwiążemy, może rzutować na to, kim będziemy za pięć, dziesięć lat” - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marika Stasinowska z firmy HRK.
Jak stwierdzić, czy do danej firmy opłaca się dołączyć? Przede wszystkim trzeba ocenić jej atrakcyjność, a więc sprawdzić, czy między innymi zapewnia rozwój zawodowy, daje duże szanse na awans, gwarantuje stabilność zatrudnienia, ma wysoką kulturę organizacyjną, a także czy oferuje wartościowe świadczenia dodatkowe. Oprócz tego dowiedzmy się, jakie są plany rozwojowe danej organizacji.
Jeszcze przed pójściem na spotkanie z potencjalnym pracodawcą dobrze jest poszukać o nim informacji w internecie. Tym, co na pewno ma prawo nas zaniepokoić, jest duża rotacja pracowników w przedsiębiorstwie. Często świadczy ona o tym, że w firmie dzieje się coś złego. Sygnałem ostrzegawczym są również wpisy mówiące, że pracodawca popełnia różne błędy, które demotywują zatrudnionych. Na przykład niewystarczająco zapoznaje nową osobę z jej obowiązkami i funkcjonowaniem firmy albo zleca pracownikowi bez pytania o jego zgodę zadania niewynikające z umowy. Miejmy przy tym na uwadze, że nie wszystkie informacje o danej firmie, które znajdziemy w sieci, muszą być oczywiście prawdziwe.
Bardzo duże znaczenie dla pracownika ma też to, jak potencjalny szef wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Powinniśmy starać się na niej nie tylko zaprezentować siebie z jak najlepszej strony, lecz także dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy. Nie bójmy się zadawać pytań, również tych trudnych. Jeśli nie aplikujemy na nowo utworzone stanowisko, warto dowiedzieć się przykładowo, dlaczego nasz poprzednik już tu nie pracuje. Pamiętajmy: rozmowa kwalifikacyjna służy zarówno ocenie pracownika przez pracodawcę, jak i na odwrót.
infoWire.pl
Najnowsze wiadomości
- Przygotowana likwidacja (pre-pack) 14:33
- Lato 2018. Na krótkoterminowym najmie można nieźle zarobić 14:25
- Finanse Polaków: Czy młodzi ludzie przestaną żyć na garnuszku rodziców? 12:40
- Pożyczki prywatne - alternatywa dla kredytów bankowych i chwilówek 15:16
- Chcesz odzyskać podatek z Anglii? Skorzystaj z naszych rad i ciesz się dodatkowym zastrzykiem gotówki 15:14
- Faktury czy obligacje korporacyjne - w co lepiej zainwestować? 15:05
- Sejm pracuje nad zmianami w przepisach o usługach płatniczych 15:00
- Konta z kartą staniały, ale banki dużo więcej zarabiają na odsetkach 14:54
- Czy zobowiązania wobec emerytów pogrążą Państwo? 10:27
- Rozliczenie darowizny przekazanej poprzez internetową zrzutkę -jak uniknąć kłopotów z fiskusem? 12:44
- Millenialsi boją się euro 12:11
- Duże miasta przyciągają nowych mieszkańców 10:51