kredyty hipoteczne

19.12.2016 14:10

Nie daj się okraść na Święta

Grudzień to tradycyjnie miesiąc intensywnych zakupów i tłumów w centrach handlowych. Jest to doskonały czas dla złodziei, którzy próbują wykorzystać nasz świąteczny nastrój. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybieranie wymarzonych prezentów dla najbliższych nie zakończyło się dla nas kradzieżą? O czym pamiętać wyjeżdżając na upragniony świąteczny urlop lub wybierając się na rodzinne spotkanie? Na te pytania odpowiada adw. Marcin Zadrożny z Fundacji Wiedza to Bezpieczeństwo.

Karta płatnicza

Wciąż niewiele mówi się o niebezpiecznych kradzieżach poprzez skanowanie kart i dokonywanie transakcji zbliżeniowych bez naszej wiedzy.Znacznie więcej uwagi poświęca się działaniom kieszonkowców. A przecież rozwój technologii pozwala na przejęcie naszych pieniędzy przez przestępów na wiele sposobów. Jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim powinniśmy regularnie kontrolować stan kont bankowych, by móc szybko zareagować w razie kradzieży. Uważnie udostępniać sprzedawcom kartę płatniczą, a najlepiej nie tracić jej z zasięgu wzroku oraz ostrożnie korzystać z bankomatów. Pamiętajmy także o zakrywaniu naszego PIN-u do karty podczas dokonywania płatności. Ktoś z boku może go podejrzeć, zapamiętać, a następnie ukraść nam portfel lub torebkę i uzyskać dostęp do środków na naszym koncie - mówi adw. Marcin Zadrożny z Fundacji Wiedza to Bezpieczeństwo.

Dowód osobisty i smartfon

Zrezygnujmy podczas świątecznych zakupów z noszenia w portfelu lub torebce dowodu osobistego. Może on zostać skradziony z całą zawartością i wykorzystany przez złodziei do zaciągnięcia na nasze konto pożyczki, kredytu, wynajęcia mieszkania lub założenia działalności gospodarczej - przestrzega adw. Marcin Zadrożny. WedługRaportu o dokumentach InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich tylko w 2015 r.próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych.

Przed kradzieżą powinniśmy też chronić nasze smartfony, na których mamy często dostępy do prywatnej i służbowej poczty, korzystamy z serwisów społecznościowych i aplikacji mobilnych. By zabezpieczyć znajdujące się na nim dane, zdaniem eksperta Fundacji Wiedza to Bezpieczeństwo, warto zaszyfrować jego pamięć. Utrudni to potencjalnemu przestępcy uzyskanie dostępu do zebranych na naszym telefonie informacji.

Social media

Wiele osób w okresie Bożego Narodzenia opuszcza swoje mieszkania i udaje się w odwiedziny do rodziny i znajomych albo wyjeżdża na wakacje. W dobie dzielenia się w internecie informacjami o sobie i o sposobach spędzania wolnego czasu często bezmyślnie publikujemy w social mediach postyzwiązane z naszą nieobecnością w domu. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jest to zaproszenie dla złodziei i zdecydowanie nie powinniśmy tego robić- mówi adw. Marcin Zadrożny.

Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki