kredyty hipoteczne

22.06.2017 11:50

Na jakie oszustwa możemy się narazić podczas robienia przelewu?

Wielu z nas ma przekonanie, że przelewy przez internet są całkowicie bezpieczne. Rzeczywiście, najczęściej nie mamy do czynienia z żadnym ryzykiem, ale musimy pamiętać o tym, że możemy narazić się na niebezpieczeństwo, gdy nie będziemy wystarczająco ostrożni. Na jakie oszustwa musimy zwracać szczególną uwagę?



Klienci banków są narażeni na różne ataki ze strony cyberprzestępców. Gdy chcemy wykonać płatność internetową, musimy zawsze sprawdzić odbiorcę oraz sposób płatności. Musimy też uważać na różne wirusy, które możemy niepostrzeżenie ściągnąć na swój komputer czy smartfona, gdy płacimy na telefonie. Ponadto pojawiają się ciągle różne inne zagrożenia, na przykład wyłudzenia przez tak zwany phishing.

Bezpieczne wykonywanie przelewów przez internet

Przede wszystkim przelewy on-line powinniśmy wykonywać tylko do odbiorców, których w jakichś sposób znamy lub wiemy, że są godni zaufania. Przykładowo, wybierajmy sklepy internetowe, które mają wielu zadowolonych klientów, a unikajmy tych, o których nie możemy znaleźć żadnych informacji.

Dzisiaj dużym zagrożeniem jest też tak zwany phishing - wyłudzenia pieniędzy poprzez podszywanie się pod różne instytucje i firmy. Gdy otrzymujesz wiadomość e-mail, że twoje konto bankowe zostało zablokowane i musisz zalogować się na nie, zignoruj ją, ponieważ to właśnie phishing. Gdy klikniemy na link podany w wiadomości, zostaniemy przeniesieni na spreparowaną stronę podobną do strony banku, która służy do wyłudzania danych.

Także pamiętajmy o tym, by zawsze sprawdzać dane do przelewu przed jego wykonaniem i porównywać je z tymi w wiadomości SMS do potwierdzenia płatności. Możemy spotkać się z wirusami podmieniającymi numery konta na komputerze.

Płać bezpiecznie razem z systemem płatności Blue Media

Bezpieczne przelewy internetowe wspiera serwis internetowy Blue Media bm.pl udostępniający nowoczesne systemy płatności internetowych. Z pomocą bm.pl możemy wykonywać bezpieczne przelewy natychmiastowe, doładowywać telefon oraz płacić za rachunki bez wychodzenia z domu.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki