kredyty hipoteczne

30.03.2017 10:14

Mocna gospodarka

Europa pozostaje pod wrażeniem rozpoczęcia procedury Brexitu, ale tak naprawdę proces będzie trwał długo i w tej chwili jesteśmy dopiero na samym jego początku. Na razie mamy za sobą etap formalny, który oczywiście nie pozostaje dla funta obojętny, jednak prawdziwe emocje zaczną się wtedy, gdy ruszą negocjacje. Szterling ma przed sobą bardzo trudny okres.

Dzisiaj rynek będzie czekał na dane o inflacji ze strefy euro, przede wszystkim ze względu na spekulacje dotyczące dalszej polityki Europejskiego Banku Centralnego. Dane z gospodarek Starego Kontynentu są dobre, więc pytanie, czy jest sens kontynuowania przez EBC akomodacyjnych działań? Część rynku twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, ale odczucia inwestorów wcale nie muszą przekładać się na decyzję centralnego banku eurostrefy. Nie mniej jednak, pojawienie się tematu związanego z utrzymaniem dotychczasowej linii EBC do końca tego roku wywołało pewne ożywienie na rynku.

Ameryka pokaże dzisiaj finalny odczyt dynamiki PKB za pierwszym kwartał. Interesujące mogą być wypowiedzi kolejnych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, przede wszystkim Roberta Kaplana i Johna Williamsa. Jak na razie z ich wystąpień w tym tygodniu niewiele wynika, choć przemawiali czołowi przedstawiciele Fed, z Janet Yellen na czele. Rynek bardziej interesuje się danymi (dobrymi) z gospodarki, i na tej podstawie zaczyna prognozować najbliższą podwyżkę stóp jeszcze w połowie tego roku.

Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki