kredyty hipoteczne

04.07.2017 16:09

Jak zapanować nad wydatkami?

Wszyscy wiemy, jak delikatnym i istotnym tematem są codzienne wydatki. Istotnym, bo wszak one stanowią o tym, czy i na ile możemy sobie pozwolić podczas wydawania pieniędzy, a delikatnym, gdyż chyba każdy miał z tego powodu „poważne” rozmowy z domownikami, czy najbliższą rodziną. Tak się dzieje, gdy nie możemy nad wydatkami zapanować, a oszczędzanie sprawia kłopot, co daje o sobie znać na koniec każdego miesiąca. Warto zatem spróbować ułatwić sobie życie i podjąć wysiłek stanowienia większej kontroli nad codziennymi płatnościami i oszczędzaniem.Konto oszczędnościowe

Jeżeli sami nie panujemy nad kwestią oszczędzania, warto wspomóc się specjalistami. A nowoczesne narzędzia bankowe sprawiają, że jest to niemal dziecinnie proste. Zakładając w banku indywidualne konto oszczędnościowe, dopasujesz je sobie do swoich potrzeb, tak aby praktycznie przy każdej okazji podczas płatności coś zaoszczędzić. Rzecz jasna, najpierw należy dobrze zapoznać się z ofertą, tak żeby wybrać najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb. Później wystarczy np. zlecić co miesiąc przelew określonych środków na to konto, które będzie stanowiło naszą bankową skarbonkę. Jeżeli ustawimy przelewy stałe, wówczas nie trzeba będzie nawet specjalnie tym się zajmować, gdyż określona przez nas kwota i automatycznie zostanie przelana w określonym dniu każdego miesiąca.

Bardziej klasycznie - skarbonka

Oczywiście można sobie z tym poradzić w zdecydowanie bardziej tradycyjny sposób, czyli zamiast bankowej, zainwestować w klasyczną skarbonkę. Nie musi ona mieć kształtu „świnki”, grunt, żeby spełniała swoje zadanie. A raczej, żebyśmy to my pilnowali się i regularnie odkładali tam część oszczędności. O ile przy przelewach na konto oszczędnościowe możemy wspomóc się ustawieniem automatycznego przepływu pieniędzy, tak w tutaj trzeba się samemu pilnować i fizycznie odkładać środki. Co więcej, trzeba się nauczyć panować nad zawartością skarbonki i nie podbierać z niej pieniędzy na inne wydatki, niż te, dla których ona powstała. Tym samym będziemy mieli świetną okazję do przećwiczenia silnej woli oraz sprawdzenia się, jak bardzo jesteśmy zmotywowani, aby sprostać podjętemu wyzwaniu.

Grunt to dobry nawyk

Zarówno przy opcji z kontem oszczędnościowym, jak i tradycyjną skarbonką, istotne jest, aby wyrobić w sobie nawyk kontrolowania wydatków - wówczas oszczędzanie wejdzie na wyższy poziom. Przede wszystkim dobrze jest sprawdzać saldo po zakupach opłaconych za pomocą przelewu, czy karty. Mając świadomość, ile wydaliśmy z założonej kwoty sprawia, że ciągle mamy kontrolę nad tym, na co jeszcze możemy sobie pozwolić. Podobnie sprawa się ma z kontrolą paragonów po zakupach. Wystarczy zabierać je ze sobą, odkładać w jedno miejsce i co jakiś określony czas robić bilans wydatków. Wówczas dostrzeżemy jak na dłoni, czy nie przeholowaliśmy w niektórych kwestiach i sami będziemy w stanie skorygować nasze zakupowe zapędy na przyszłość.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki