kredyty hipoteczne

09.05.2017 10:55

Funt czeka na raport

Negocjacje w sprawie Brexitu na pewno nie będą łatwe, a wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Francji ich nie ułatwi. Na ile Macron będzie w stanie zrealizować swoją wizję zjednoczonej, mocnej Europy, okaże się dopiero po czerwcowych wyborach parlamentarnych. Wielka Brytania będzie już miała za sobą swoje przyspieszone głosowanie, wyznaczone na 8 czerwca, w którego efekcie premier Theresa May prawdopodobnie umocni swoją pozycję negocjacyjną. Czy naprzeciwko niej stanie równie zjednoczona Europa, ze stabilną Francją i potężnymi Niemcami? Zobaczymy. W każdym razie Brexit zapowiada się jako skomplikowany i trudny proces, o czym funt już wie, dlatego polityczne napięcia - związane czy to z Jean-Claude Junckerem, który powiedział o May, że "żyje w innym układzie planetarnym" czy z Macronem - na razie nie robią na nim większego wrażenia.

Problemem może być natomiast stan brytyjskiej gospodarki i perspektywa, jak poradzi sobie z nią Bank of England. W tym tygodniu, w czwartek, poznamy kwartalny raport o inflacji - Bank of England Quarterly Inflation Report, który będzie uważnie analizowany przez inwestorów. BoE podejmie też decyzję w sprawie stóp procentowych, co w tym przypadku oznacza prawdopodobnie brak jakichkolwiek zmian. Nie wiadomo jednak, czy po publikacji raportu nie pojawią się ze strony BoE sygnały świadczące o tym, że jednak podwyżka stóp jest możliwa. Funt na takie sugestie zareagowałby pozytywnie, choć prawdopodobnie tylko na krótko.

Kilka godzin przed publikacją raportu i ogłoszeniem decyzji przez BoE (a także publikacją minutes) pojawi się jeszcze pakiet danych, z produkcją przemysłową na czele. Prognozy przewidują spadek w relacji rok do roku (YoY), co oczywiście - gdyby symulacje się potwierdziły - nie wróży najlepiej gospodarce Wielkiej Brytanii.

W USA rynek spodziewa się wzrostu sprzedaży detalicznej w kwietniu. Gdyby dane, które zostaną opublikowane w piątek, okazały się gorsze od prognoz, rynek mógłby zacząć powątpiewać w tempo podwyżek stóp procentowych. Czerwiec wydaje się pod tym względem pewniakiem, natomiast co będzie dalej, tego do końca nie wiadomo.

Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

banki