kredyty hipoteczne

09.05.2017 10:55

Funt czeka na raport

Negocjacje w sprawie Brexitu na pewno nie będą łatwe, a wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Francji ich nie ułatwi. Na ile Macron będzie w stanie zrealizować swoją wizję zjednoczonej, mocnej Europy, okaże się dopiero po czerwcowych wyborach parlamentarnych. Wielka Brytania będzie już miała za sobą swoje przyspieszone głosowanie, wyznaczone na 8 czerwca, w którego efekcie premier Theresa May prawdopodobnie umocni swoją pozycję negocjacyjną. Czy naprzeciwko niej stanie równie zjednoczona Europa, ze stabilną Francją i potężnymi Niemcami? Zobaczymy. W każdym razie Brexit zapowiada się jako skomplikowany i trudny proces, o czym funt już wie, dlatego polityczne napięcia - związane czy to z Jean-Claude Junckerem, który powiedział o May, że "żyje w innym układzie planetarnym" czy z Macronem - na razie nie robią na nim większego wrażenia.

Problemem może być natomiast stan brytyjskiej gospodarki i perspektywa, jak poradzi sobie z nią Bank of England. W tym tygodniu, w czwartek, poznamy kwartalny raport o inflacji - Bank of England Quarterly Inflation Report, który będzie uważnie analizowany przez inwestorów. BoE podejmie też decyzję w sprawie stóp procentowych, co w tym przypadku oznacza prawdopodobnie brak jakichkolwiek zmian. Nie wiadomo jednak, czy po publikacji raportu nie pojawią się ze strony BoE sygnały świadczące o tym, że jednak podwyżka stóp jest możliwa. Funt na takie sugestie zareagowałby pozytywnie, choć prawdopodobnie tylko na krótko.

Kilka godzin przed publikacją raportu i ogłoszeniem decyzji przez BoE (a także publikacją minutes) pojawi się jeszcze pakiet danych, z produkcją przemysłową na czele. Prognozy przewidują spadek w relacji rok do roku (YoY), co oczywiście - gdyby symulacje się potwierdziły - nie wróży najlepiej gospodarce Wielkiej Brytanii.

W USA rynek spodziewa się wzrostu sprzedaży detalicznej w kwietniu. Gdyby dane, które zostaną opublikowane w piątek, okazały się gorsze od prognoz, rynek mógłby zacząć powątpiewać w tempo podwyżek stóp procentowych. Czerwiec wydaje się pod tym względem pewniakiem, natomiast co będzie dalej, tego do końca nie wiadomo.

Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki