kredyty hipoteczne

06.12.2016 11:44

Fed milczy, Europa rządzi

Ten tydzień ma tylko jednego aktora - jest nim Mario Draghi, szef EBC. Draghi nie będzie miał konkurencji, bo inni pierwszoplanowi gracze - przedstawiciele .Rezerwy Federalnej - w środę zejdą ze sceny, ale na krótko.

W środę zacznie się okres ciszy przed posiedzeniem FOMC (Federal Open Market Committee) zaplanowanym na 13-14 grudnia. Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku ma podjąć kluczową decyzję w sprawie stóp procentowych, która - jak się wydaje - może być tylko jedna: FOMC w grudniu w końcu podniesie stopy. Co będzie dalej, nie wiadomo, bo ostatnie dane z rynku pracy nieco osłabiły oczekiwania na kolejne podwyżki. Prawdopodobnie będą, ale kiedy i w jakiej liczbie? Zobaczymy, co powie Janet Yellen, szefowa Fed, po grudniowym posiedzeniu.

Na razie jednak najbliższe dni, a nawet cały tydzień należy do EBC, a dokładniej - do Mario Draghi. Finał nastąpi w czwartek, kiedy bank najpierw opublikuje komunikat, a następnie podczas konferencji prasowej Draghi będzie wyjaśniał jego szczegóły i odpowiadał na pytania. EBC opublikuje również prognozy makroekonomiczne. Rynek spekuluje na temat wydłużenia przez EBC programu skupu aktywów, czyli luzowania ilościowego (Quantitative Eeasing). Mówi się o sześciu dodatkowych miesiącach, do września 2017 r. Rynki na to czekają, więc niewydłużenie QE może być dla nich niemiłym zaskoczeniem. Podczas posiedzenia, a najpewniej również podczas konferencji, pojawi się temat włoskiego referendum, które odbyło się w niedzielę. Konsekwencje głosowania wprowadzają dodatkowy element niepewności dla euro, z którym rynki będą musiały sobie jakoś poradzić. Czy zajmie im to mniej czy więcej czasu, to w pewnym stopniu zależy od EBC.

Z innych ciekawych wydarzeń, na uwagę z pewnością zasługują wtorkowe dane Eurostatu o PKB w strefie euro, a także kilka informacji z Wielkiej Brytanii: posiedzenie Sądu Najwyższego, który ma zająć się decyzją Wysokiego Trybunału, nakazującego rządowi współpracę z parlamentem w kwestii Breksitu, prognoza National Institute of Economic and Social Research (NIESR) dotycząca PKB, która zostanie opublikowana w środę, a także piątkowy raport Banku Anglii na temat oczekiwań inflacyjnych konsumentów - Consumer Inflation Expectations. W USA warto zwrócić uwagę na deficyt handlowy w październiku (dane pojawią się we wtorek), a w piątek - na indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Ankietowani oceniają bieżące i spodziewane warunki ekonomiczne, a w obecnie sytuacji, czyli przed posiedzeniem FOMC i w prognozowaniu jego polityki, ważne będą przede wszystkim oczekiwania inflacyjne.

Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki