kredyty hipoteczne

21.03.2017 12:53

Fed będzie się tłumaczył

Tym razem bardziej będą liczyły się słowa niż fakty. W tym tygodniu głos zabiorą najbardziej wpływowi członkowie Fed. Najważniejszy oczywiście będzie czwartek, kiedy przemówienie wygłosi przewodnicząca Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Ale inne dni również będą interesujące, zwłaszcza, że wystąpienia publiczne zapowiedzieli członkowie Fed dysponujący prawem głosu. Poza Yellen, tego samego dnia będzie wypowiadał się Neel Kashkari, który podczas ostatniego posiedzenia FOMC jako jedyny głosował przeciwko podwyżce. Kashkari zdążył już wprawdzie wydać oświadczenie uzasadniające swoje stanowisko, jednak ciekawe, jakie jeszcze szczegóły może ujawnić. O pozostałych członach Rezerwy Federalnej wypowiadał się dosyć krytycznie, zarzucając im zbyt pochopne podjęcie decyzji.

Wypowiedzi członków Fed rynek będzie śledził z uwagą, ponieważ ostatni komunikat trochę go rozczarował. Inwestorzy liczyli na bardziej jednoznaczne stanowisko w sprawie ewentualnych kolejnych podwyżek w tym roku. Niczego takiego nie otrzymali, więc teraz będą czekać na sygnał, że jednak na trzech podwyżkach w 2017 się nie skończy. Czy takie sugestie mogą się pojawić? Raczej wątpliwe…

Z innych wydarzeń na uwagę zasługują zamówienia na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych, które pojawią się w piątek.

W Wielkiej Brytanii interesująca będzie inflacja CPI (we wtorek) i sprzedaż detaliczna (czwartek). Szterling może być czuły na te dane, zwłaszcza, gdyby okazały się gorsze od prognoz. Rynek jest jeszcze pod wrażeniem jastrzębiego (i dosyć zaskakującego) komunikatu z ostatniego posiedzenia Bank of England, więc będzie czekał na sygnały, które mogłyby potwierdzić jego nastawienie. Funt może mieć trudny tydzień, zwłaszcza, że trwa odliczanie przed oficjalnym rozpoczęciem procedury Brexitu.

Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki