kredyty hipoteczne

24.08.2017 10:47

Dostęp do Internetu na wagę danych - jak bezpiecznie łączyć się z siecią poza domem

Coraz trudniej wyobrazić nam sobie podróż bez korzystania z Internetu. Za jego pośrednictwem możemy bowiem szybko zarezerwować pokój w hotelu i wstęp do atrakcji turystycznych, a także wyznaczyć trasę dojazdu do nich. Podczas wakacyjnych wyjazdów często korzystamy z publicznie udostępnianych sieci Wi-Fi. Warto wiedzieć, że połączenie z nimi może być niebezpieczne dla przechowywanych na naszych smartfonach i komputerach danych. Ekspert ODO 24 podpowiada, w jaki sposób można ograniczyć takie zagrożenie.

Zawsze powinniśmy być czujni podczas podłączania się do sieci Wi-Fi. Należy unikać tych publicznych, bo często nie są zabezpieczone. Jeśli nie mamy innej możliwości korzystajmy z bezprzewodowego połączenia z Internetem z zaufanych miejsc. Wspólne połączenie sieciowe naraża nas na włamanie cyberprzestępcy do naszego urządzenia i przechwycenie zgromadzonych na nim danych - mówi dr Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z firmy ODO 24. Nawet jeśli miejsce udostępniające Wi-Fi - kawiarnia, hotel czy muzeum - zabezpiecza hasłem dostęp do swojej sieci nie możemy mieć całkowitej pewności, że jesteśmy bezpieczni.

Ryzyko utraty danych może zminimalizować korzystanie z odpowiedniego sprzętu, który zapewnia własny dostęp do Internetu. Warto rozważyć kupno lokalnej karty pre-paid z potrzebną nam ilością mobilnego transferu danych. Korzystanie z takiego połączenia - przez własny telefon lub udostępniając je innemu urządzeniu poprzez chronione hasłem połączenie - jest skuteczną metodą zabezpieczenia danych. Jeżeli jednak będziemy musieli skorzystać w podróży z publicznej sieci Wi-Fi, warto jeszcze przed wyjazdem przygotować swoje urządzenie do korzystania z tzw. Wirtualnej Sieci Prywatnej (VPN), czyli szyfrowanego tunelu, przez który będą płynąć nasze dane -wskazuje ekspert ODO 24.

ODO 24

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki