kredyty hipoteczne

26.01.2017 11:32

Czy warto studiować podyplomowo?

Studia podyplomowe cały czas zyskują na popularności; coraz więcej osób chce kontynuować swoją edukację i poszerzać zdobytą wcześniej wiedzę. Niektórzy studenci uważają z kolei, że studia podyplomowe pomogą im w zmienieniu branży (najczęściej na pokrewną, związaną w jakiś sposób z wcześniej wykonywanym zawodem). Mimo to, część osób nadal utożsamia studia podyplomowe z niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy. Jak jest faktycznie i czy warto studiować podyplomowo?Coraz więcej osób chce poszerzać swoją wiedzę - niezależnie od tego, czy zdobyło już tytuł magistra, czy też postanowiło zakończyć swoją edukację na poziomie studiów licencjackich. Ciekawym rozwiązaniem może być podjęcie nauki na studiach podyplomowych - trwają one zazwyczaj o wiele krócej niż studia magisterskie, a mogą być doskonałym uzupełnieniem wcześniej zdobytej wiedzy. To także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wyspecjalizować się w danej dziedzinie.

Uczelnie stawiają na studia podyplomowe

Uczelnie wyższe stale poszerzają swoją ofertę - nie tylko w zakresie kierunków licencjackich i magisterskich, ale także podyplomowych. Taki trend jest zauważalny zwłaszcza w przypadku uczelni ekonomicznych; świadczy to o tym, że Polacy chętnie dokształcają się w zakresie finansów i ekonomii. Dotyczy to nie tylko absolwentów kierunków finansowych, ale także osób, które potrzebują poszerzyć zdobytą wcześniej wiedzę właśnie o znajomość ekonomii - najczęściej są to ludzie rozważający założenie własnej działalności gospodarczej lub przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić w swej firmie nowy model zarządzania.

Studia podyplomowe: większa świadomość własnych potrzeb

Nie zawsze osoby, które dopiero podejmują naukę na studiach, mają świadomość, jakie są ich oczekiwania względem dalszej edukacji. Nierzadko wybór studiów licencjackich jest podyktowany wyobrażeniami, które nie mają zbyt wielkiego związku z rzeczywistością. Studenci bardzo często nie przerywają jednak nauki i starają się o dyplom ukończenia studiów licencjackich; wychodzą z założenia, że kolejne studia wybiorą już z większą świadomością własnych potrzeb i znajomością realiów kształcenia na uczelniach wyższych.

Bardzo często absolwenci studiów licencjackich wybierają właśnie kształcenie podyplomowe - to zazwyczaj osoby, które nie przywiązują aż takiej uwagi do zdobycia pełnego wykształcenia wyższego, natomiast zależy im na nauce konkretnych umiejętności przydatnych w życiu zawodowym.

Nigdy nie jest za późno na zmianę branży

Podjęcie studiów podyplomowych wiąże się także z możliwością zmiany branży; czasem już rok intensywnej nauki pozwala na podjęcie najpierw praktyk, a później pracy w obszarze zupełnie innym niż dotychczas. Warto zresztą pamiętać, że studia podyplomowe to studia nastawione w dużej mierze na praktykę; nierzadko to właśnie wtedy studenci zdobywają specjalistyczną wiedzę, niezbędną do pracy w wymarzonej branży. Podjęcie studiów podyplomowych to także dobre rozwiązanie dla osób, które już jakiś czas temu zakończyły swoją edukację na studiach wyższych. Krótszy tok nauki jest znacznie bardziej atrakcyjny - osobom pracującym na co dzień łatwiej jest znaleźć czas na roczny, intensywny kurs podyplomowy niż na kolejne studia magisterskie.

Studia z pasji

Studia podyplomowe to także dobry wybór dla osób, które chcą rozwijać swoje pasje lub zainteresowania. Ktoś, kto zdobył wykształcenie w jednej z dziedzin nauk humanistycznych, mógł od zawsze interesować się np. sprawami związanymi z ekonomią. Studia podyplomowe umożliwiają takim osobom zdobycie nowej wiedzy z zakresu nauk kompletnie niezwiązanych z ich wcześniejszym wykształceniem czy aktualnie wykonywanym zawodem. Nierzadko kilka lat po ukończeniu studiów wyższych ktoś chce spróbować czegoś nowego - i to właśnie studia podyplomowe umożliwiają mu zdobycie solidnych podstaw z innej, interesującej go dziedziny.

Jakie studia podyplomowe warto wybrać?

Czym w takim razie kierować się przy wyborze studiów podyplomowych? Po pierwsze warto ustalić, czy nauka na tego rodzaju studiach ma służyć wyspecjalizowaniu się w konkretnej dziedzinie czy może ma być wstępem do zmiany branży. Kolejnym krokiem może być wybór uczelni - większość oferuje naukę na studiach podyplomowych, jednak niektóre proponują studentom nowe, innowacyjne specjalizacje, które są dopasowane do zapotrzebowania pracodawców.

Niezależnie od ostatecznie podjętej decyzji, należy jeszcze wybrać odpowiednią uczelnię. Pomocne mogą okazać się specjalne listy i katalogi kierunków tworzone przez niektóre placówki (przykład - Studia podyplomowe WSB, katalog, który jest dostępny zaraz po wejściu na stronę http://www.wsb.pl/kandydaci/studia-podyplomowe; więcej informacji o uczelni można znaleźć na stronie głównej, czyli WWW.wsb.pl), co znacznie ułatwia poszukiwania.

Artykuł Sponsorowany

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki