kredyty hipoteczne

22.06.2017 11:44

Alimenty - jak zatroszczyć się o interesy swojego dziecka?

Czasami, mimo najszczerszych chęci, rodzice .dziecka nie są w stanie stworzyć związku i .opiekują się nim oddzielnie.W takiej sytuacji zazwyczaj jedna strona jest zobligowana do płacenia alimentów, które mają w części zabezpieczyć jego potrzeby.

Jak dojść do konsensusu?

Oczywiście, idealnym rozwiązaniem byłoby porozumienie się z drugim rodzicem co do kwoty alimentów, jaka będzie w danej sytuacji optymalna. Nie zawsze jest to proste, dlatego do takiej rozmowy warto podejść, kiedy emocje opadną. Jak się do niej przygotować? Można zapisać na kartce wszystkie koszty, jakie są związane z wychowywaniem dziecka i przedstawić je matce/ojcu, jako bazę do dyskusji. Określenie tych kwot „czarno na białym” czasami bywa pomocne, zwłaszcza jeśli strona przeciwna nie do końca sobie zdaje sprawę z tego, jak duże koszty oznacza pociecha w określonym wieku.

Co zrobić w sytuacji, kiedy ktoś żąda od nas zbyt wysokiej kwoty alimentów, a nas jest po prostu na to nie stać? Postąpić bardzo podobnie, to znaczy uczciwie przedstawić swoje wydatki oraz zarobki. Rodzice dziecka muszą za priorytet postawić sobie jego dobro i zabezpieczenie finansowe. Jeśli mimo starań, nie są w stanie samodzielnie wypracować zadowalającego dla obojga kompromisu, wówczas mogą skorzystać z pomocy mediatora.

Co uwzględnić w pozwie?

Składając pozew o alimenty w sądzie, koniecznie trzeba się zatroszczyć o to, by był on bardzo dobrze przygotowany i uwzględniał wszystkie potrzebne informacje. Co to oznacza? Rodzic lub dziecko składające pozew muszą szczegółowo przedstawić koszty, jakie ono generuje oraz dokumentację, jaka będzie dowodem na to, że dana suma jest rzeczywiście wydawana. Warto więc gromadzić na przykład wszystkie paragony/faktury, które przedstawiają sumy przeznaczone chociażby na wizyty lekarskie czy niezbędne lekarstwa. Naturalnie, to nie jedyne dokumenty, jakie koniecznie należy uwzględnić w składanym pozwie, jednak przedstawienie wszystkich kosztów jest jedną z podstaw do zasądzenia konkretnej kwoty alimentów. Sąd bierze też pod uwagę możliwości finansowe drugiej strony.

Pomoc prawnika

Sprawy o alimenty czasami bywają dość skomplikowane. W takim wypadku przydać może się pomoc prawnika. Bardzo dobrze, jeśli adwokat specjalizuje się właśnie w sprawach alimentacyjnych i ma na swoim koncie kilka wygranych procesów. Wsparcie adwokata często jest potrzebne już na etapie konstruowania wniosku. Istotna jest też możliwość późniejszej reprezentacji klienta w sądzie.

Fundusz alimentacyjny

Jeśli druga strona nie płaci zasądzonej wyrokiem sądu kwoty, a komornik nie jest w stanie ściągnąć należności, można starać się o wsparcie finansowe pochodzące z Funduszu Alimentacyjnego. Trzeba jednak mieścić się w kilku wyznaczonych kryteriach dotyczących między innymi określonego pułapu finansowego. Ze wsparcia tej jednostki mogą korzystać dzieci, które są niepełnoletnie lub osoby, które nie przekroczyły jeszcze dwudziestu pięciu lat, o ile nadal kontynuują edukację.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki