kredyty hipoteczne

30.08.2016 12:44

„Wyciek” z systemu PESEL - w jaki sposób mogą zostać wykorzystane zdobyte dane

W ostatnich dniach wiele emocji wzbudza "wyciek" danych z systemu PESEL. Maciej Jurczyk, inżynier ds. bezpieczeństwa informacji z firmy ODO 24 wskazuje, jakie konsekwencje może on mieć dla osób, o których pobrane zostały informacje.

- W systemie przechowywane są dane dotyczące nie tylko osób, które zostały w nim umieszone, ale również ich małżonków oraz rodziców. Przestępcy mogli więc uzyskać dostęp do szczegółowych informacji o bardzo wielu ludziach. W systemie PESEL zbierane są takie dane jak numer i seria dowodu osobistego, data i miejsce urodzenia, adresy zameldownia itp. - mówi Marcin Jurczyk i kontynuje - Na ich podstawie można wynająć mieszkanie, drogi samochód (i już go nie oddać) czy otrzymać pożyczkę, bo firmy je udzielające rzadko sprawdzają nasze historie finansowe. Może to prowadzić do tego, że długi osób znajdujących się w systemie wzrosną lub członkowie ich rodzin obciążeni zostaną nieświadomie zobowiązaniami wobec różnych pomiotów.

- Należy pamiętać, że wyciek danych nie dotyczy tylko dłużników, ale również osoby, które po prostu zapomniały zapłacić w terminie mandat lub oddać książkę do biblioteki. One również zostały narażone na negatywne konsekwecje wykorzystania ich danych osobowych przez osoby trzecie oraz na straty wizerunkowe. - wskazuje ekspert ODO 24.

ODO 24

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki